מצב נגישות / ניווט באמצעות מקלדת דלג לתוכן תפריט ניווט נגיש פאנל נגישות איפוס נגישות מפת אתר הצהרת נגישות

איך נפסיק להיות עבדים ונצא לחופשי?

הבלוג של דלית אליהו | מאמנת לחיים

יכול לעניין אתכם גם

בלוג - מאסטרי

אהבה והישרדות

אהבה בלי יכולת להתמסר היא רק דרמה. אבל לרובנו יהיה קשה להבדיל בין אהבה טהורה

בקרוב שוב נחגוג את יציאת אבותינו מעבדות לחירות. איך זה משליך עלינו, איפה יש לנו הזדמנות אדירה לצאת לחופשי, ועל מה נצטרך לוותר?

החיים המודרניים מלמדים אותנו הרבה פעמים לציית ולהיות חלק מהמערכת, וזה בלתי נמנע שנרגיש כמו עבדים. אז איך באמת אפשר להרגיש חופשיים? סיפור יציאת מצריים כסיפור השחרור של עצמנו.

כמו בסיפור יציאת מצריים, נתחיל בלהגדיר עבדות כהיפך מחירות. החירות האמיתית היא החירות לבחור בתגובה שלך בלי קשר לנסיבות. רובנו לא מסוגלים להעלות בדמיוננו מצב שבו אנו נתונים לעבדות של ממש או למצב שבו כל ההוויה נשלטת על ידי כוחות מבחוץ. ועם זאת, רבים מאיתנו מרגישים שאנו נשלטים על ידי גורמים אחרים ושאין לנו ברירה. לזה אפשר לקרוא “עבדות מבחירה”.

אבל יש אלטרנטיבה, בשורה התחתונה אנחנו לא “חייבים” לעשות כלום. ב-99 אחוז מהמקרים אנחנו לא קרבנות חסרי אונים אלא שאחרי שבחרנו בחירה כלשהי, אנחנו מוותרים על ההעצמה הכרוכה בהכרה שעשינו בחירה, או בחירה לא טובה. ויתרה מכך, אנחנו עושים בחירה הרסנית לפיה אנחנו רואים את העשייה שלנו באור שלילי. כשאנחנו אומרים שאנחנו “חייבים” לעשות משהו, משמע, שאין לנו ברירה, אנחנו בעצם מתייחסים לעצמנו כקורבנות, וזוהי העבדות האמיתית.

עשר המכות | הקשיבו ללב

אפשר לקחת את הסיפור ההיסטורי של יציאת מצריים ולפשט אותו באופן שיתאים לחיינו. כאשר פרעה מתבקש לשחרר את העבדים ומקשה את ליבו ומסרב, הוא מביא על עצמו מכלול עונשים והתוצאה ידועה. אפשר להשוות את זה לקבלת ונתינת משוב בחיים שלנו, כשאנחנו לא מקשיבים ללב שלנו – אנחנו סובלים.

רבים מאתנו חווים קושי הן בנתינת משוב והן בקבלת משוב, בעיקר כשמדובר במשוב שלילי. לכן, חשוב לדבר מהלב גם כאשר אנחנו מעבירים ביקורת, כשי שהאדם יקבל אותה בזרועות פתוחות ולא יפגע. באותו האופן, צריך ללמוד איך לקבל משוב שלילי מאחרים, ולהקשיב מהלב. אם נשכיל לחיות את חיינו ממקום של אהבה ולא ממקום של פחד, חשדנות ושנאה, העולם ייראה ידידותי בהרבה. אך כמובן שחשוב למצוא את המקום הזה שהמשוב שאתם נותנים ומקבלים מהזולת יהיה כזה שיאפשר את האהבה והדאגה לעצמכם וגם לאחרים.    

נשארים במצרים | על חוסר אונים נלמד

לפני יציאת מצריים משה ואהרון היו צריכים ממש לשכנע את בני ישראל שהם צריכים לעזוב את המקום. זה דיי מוזר, משום שהם הועבדו בפרך וסבלו מאוד תחת שלטונו של פרעה. אם כן, מדוע היה כל כך קשה לגרום להם להשתחרר?

אפשר להשוות את הסיפור הזה למושג הפסיכולוגי “חוסר אונים נלמד”. לדוגמה, פילים גדולי ממדים הקשורים ליתדות קטנים בקרקסים. משום מה, הם לא עוקרים את היתד ובורחים, למרות שהיו יכולים לעשות זאת בלי בעיה. זאת, משום שכשהיו קטנים יותר הם לא הצליחו לעקור את היתד הזו, וגדלו במחשבה שזוהי האמת תמיד, ולכן הם אפילו לא מנסים.

איך זה קשור לבני ישראל ולחיינו המודרניים?  אנחנו מאמינים לעצמנו שדברים הם בלתי אפשריים, אם זה לעשות שלום במזרח התיכון, לקנות דירה או למצוא אהבה. קשה לנו להאמין שהבלתי אפשרי של היום יוכל להיות המציאות של המחר, וזהו בדיוק חוסר האונים הנלמד שלנו. התוצאות יגיעו כשנתחיל לשנות את האמונות ודפוסי המחשבה המגבילים שלנו במנטרות חיוביות, ונתחיל לחתור למטרה.

צאו ממצרים | קחו סיכון

יציאת מצרים היתה קשה מפני שהיא דרשה מבני ישראל לוותר על כל מה שהם מכירים ולצאת אל הלא נודע. זה לקחת סיכון, לצאת מאזור הנוחות שלנו וללכת אל עבר הלא נודע, שיכול להיות אפילו גרוע יותר ממה שאנחנו מכירים. זה אמנם מפחיד ולא שקול, אבל כדי לשפר את החיים שלנו צריך להקריב הקרבות ולקחת סיכונים. תחשבו על עצמכם, מה הדבר שאתם צריכים לוותר עליו כדי לפנות מקום למה שאתם באמת רוצים בחייכם? חשבו על הצעד הראשון למימוש המטרות שלכם, וקבעו זמן שבו אתם מתחילים להתקדם אל עבר המטרה.

דברו אלינו אנחנו מקשיבים