מצב נגישות / ניווט באמצעות מקלדת דלג לתוכן תפריט ניווט נגיש פאנל נגישות איפוס נגישות מפת אתר הצהרת נגישות

בחן את עצמך

מלכודות נפוצות בהתפתחות

בחן את עצמך

בחן את עצמך

כל אחד מאיתנו במהלך חייו סיגל לעצמו כישורים בכל הרמות הפסיכולוגיות:
פיזית – כלים מעשיים בעבודה, תזונה וספורט, כל ידע שמיושם למעשים. לדוגמא: לקום בבוקר לעבודה היא יצירה פיסית
שמסתכמת בעשיית כסף.
קוגנטיבית – אמונות ומחשבות שמובילות אותנו בחיים וגם יכולת ניתוח קוגניטיבית של סיטואציות. לדוגמא: אני מאמין שמגיע לי לעשות הרבה כסף.
רגשית – רגשות ותחושות. אנו תמיד נשאף להרגיש טוב ולכן כל כוון בו נבחר אם בעקבותיו נרגיש רע לא נמשיך. לדוגמא: עכשיו שאני מרוויחה הרבה כסף אני מאד לחוצה.

הפסיכולוגיה הרוחנית מדריכה אותנו שכאשר נרצה לייצר שינוי לטווח הארוך אנו נדרשים להתקדם בכל רמות החוויה האנושית הנזכרות כאן במקביל. זו דרכה של הרוח לזרום דרכנו בקלות ולאפשר לנו להיות בחופש, שלווה, יצירתיות ואהבה. הרוח זורמת דרך צינור החוויה האנושית המורכב משלושת החלקים האלה ואם אחד לא התפתח או התפתח יותר מידי , השניים האחרים “יישרו איתו קו” אפילו במחיר של רגרסיה מעשית, רגשית או קוגנטיבית…

העניין שצריך להבין הוא שכל אחד מאיתנו גם מרגיש בדרך כלל יותר בנוח באחת הרמות. ישנם אנשים שחזקים ביצירה הפיזית. ישנם כאלה שפיתחו אינטליגנציה רגשית גבוהה וכו’. תופעה שחוזרת על עצמה היא שכאשר אנחנו נתקלים במכשול בדרך להשגת מטרותינו אנו עלולים ליצור יצירת יתר ברמה הפסיכולוגית בה אנחנו יותר מאומנים כדי לחפות על רמה אחרת בה אנו יותר חלשים אבל בה אנו צריכים כעת להתקדם.

דוגמא ליצירת יתר ברמה הפיסית כחיפוי על הרמה הרגשית: הרמת יד להכות מישהו בעת שקשה לנו לבטא את רגשותינו.
דוגמא ליצירת יתר ברמה המנטאלית כחיפוי על הרמה הפיסית: דיבורים וניתוחים של סיטואציה מסוימת בחיים שלנו כעיכוב ללקיחת צעד להתקדמות.
תופעת יצירת היתר גורמת אף היא לקו אינטגרציה לא ישר ויותר מכך היא לא מאפשרת לנו לפתח כישורים משלימים לצורך יצירת הצלחה לאורך זמן.

סרטון המסביר את התופעה

וכעת כל אחד ואחת יכולים לבחון את עצמם היכן הנטיה שלך ליצור יצירת יתר

בחני את עצמך
טיפוס אישיות ומלכודות בהתפתחות – שאלון נשים

בחן את עצמך
טיפוס אישיות ומלכודות בהתפתחות – שאלון גברים

תכניות לימוד

תכנית דיגיטלית בשילוב פגישות אימון
לימודי אימון ע"פ הפסיכולוגיה הרוחנית
תכניות הכשרה לבוגרים
דברו אלינו אנחנו מקשיבים