מצב נגישות / ניווט באמצעות מקלדת דלג לתוכן תפריט ניווט נגיש פאנל נגישות איפוס נגישות מפת אתר הצהרת נגישות

11 דרכים להיות מאושרים

הבלוג של דלית אליהו | מאמנת לחיים

יכול לעניין אתכם גם

בלוג - מאסטרי

אהבה והישרדות

אהבה בלי יכולת להתמסר היא רק דרמה. אבל לרובנו יהיה קשה להבדיל בין אהבה טהורה

אנחנו מתמקדים בשלילי, שופטים את עצמנו ולא יוצרים מספיק – אז איך בדיוק אנחנו מצפים שנהיה מאושרים? תתחילו לעבוד על הגישה שלכם, והאושר כבר יבוא בעצמו

כמה כבר קראנו ושמענו על אושר, שאלנו מה זה, איך עושים את זה ומה הנוסחה לזה. אבל בסופו של דבר, כדי לחוות אושר, ולא משנה איך אנחנו בוחרים לעשות זאת, הכי חשוב שתהיה לנו נקודת ציון בה נדע באמת מה זה אומר בשבילנו. זו צריכה להיות חוויה מסוימת – לא מספיקה רק הבנה תיאורטית. ברגע שיש לנו אותה, הרבה יותר קל לשכפל אותה, מאשר לנסות לייצר עוד הבנה במקום בו אמורה להיות תחושה.

לתפיסתי, אפשר וכדאי מאוד לייצר את נקודות הציון האלה. אם יש לכם כבר אחת, התחברו אליה. זה צריך להיות מקום בו אתם מודעים לסיפוק, לשלווה ולשמחה פנימית, הרגע הזה בו הכל ממש מעולה. שימו לב שזו לא תחושה של “היי” שמתרחש כאשר אנחנו עוזבים את גופנו ומרחפים מעל התודעה. אושר הוא יותר תחושה של חיבור, מקום שבו אנחנו נשארים בתודעה שלנו פה על כדור הארץ אבל התחושה היא עילאית או יש יאמרו אלוהית.

 התפיסה שלנו כפסיכולוגים רוחניים אומרת שאנחנו מאושרים במהות שלנו. אושר הוא מצב מוכר וידוע, אך אנו מפריעים לעצמנו לחוות את האושר בגלל דברים כמו אמונות מגבילות, שיפוטיות או תכנות מהילדות. כל מה שאנחנו עושים הוא להסיר את המכשולים כדי להיות מי שאנחנו באמת, כמו שאמר מיכלאנג’לו על הפסל המופתי של דוד “אני רק הוצאתי אותו מהאבן”. אז אנחנו רק נזכרים כמה אנחנו פשוט מאושרים.

הנה 11 פעולות פשוטות שיקדמו את מדד האושר בחיים שלנו: 

1. תאמרו תודה

הכרת תודה היא התפילה הכי אפקטיבית ואחד התדרים הגבוהים להיות בהם. זו אחת הפעולות הכי פשוטות שמובילות להרגשת אושר באופן מיידי. ישנם שני סוגים של הכרת תודה:

תודה על מה שיש – לא משנה למי ובאיזו תקופה, תמיד יש המון על מה לומר  תודה: על קורת גג, בריאות, אנשים שלצדנו וכו’.

תודה על מה שיהיה – מכיוון שתת המודע לא מבדיל בין מציאות לדמיון, עצם  ההודיה שלנו על דבר מה, אפילו אם הוא לא בפועל בחיינו, יגרום לאותו הדבר להכנס לחיינו במהירות האפשרית. לכן אפשר להודות על זוגיות טובה למי שעדיין רווק אבל גם כמה למצוא בת זוג, או על עיסוק מספק למי שלא מרוצה מהעיסוק שלו ורוצה לעשות שינוי למרות שהוא טרם קרה.

2. שירות

שירות הוא המקום הכי גבוה בו אנחנו יכולים לבקש להיות בתוך פעולה שאנו מעורבים בה. בין אם אני מלצרית, רופא, מדענית, מורה, הורה, חבר, כמעט בכל מצב, בכל מקצוע ובכל, פעולת הגישה שלנו של עשייה מתוך שירות לעולם או לאדם אחר, ונתינה מכל הלב יחזק אותנו הכי הרבה שניתן. 

3. ספורט

רבות דובר על שחרור האנדרופינים, שהם חומרים כימיים שמשתחררים מהמוח באופן טבעי בזמן פעילות אירובית ומסייעים בשיכוך כאבים ומתאפיינים בייצור מצב רוח טוב.

4. מדיטציה

זו כבר לא מילה גסה לרוחניקים בלבד. היום מחקרים מוכיחים מידי יום את כוחה של התודעה לעזוב את ה”רעשים” הנוצרים מ-2 מיליון ביט של אינפורמציה הזורמים דרך המיינד שלנו בהינד עפעף. מדיטציה מחברת אותנו למרחב אינסופי של שלווה דרך מעבר מגלי בטא, לאלפא ואף לתטא, פעולה שהמוח שלנו לומד לעשות עם אימון, ומשפיעה עלינו לשעות ארוכות לאחר ה”ביקור” במחוזות השלווים יותר.

5. סליחה עצמית על שיפוטיות

אחד הדברים המעקים עלינו ביותר הוא שיפוטיות בה אנחנו שופטים את עצמנו. אנחנו שופטים גם אחרים אבל כמו האימרה הידועה “הפוסל במומו פוסל”. זה לא באמת משנה כי אין לנו יכולת לשפוט אדם אחר על דבר שאנחנו לא שופטים את עצמנו עליו. כך לדוגמא גם אם אני “יורדת” על עצמי בראש על כמה הייתי עכשיו טיפשה בפגישה בעבודה, או שאתה שופט את אשתך כחסרת התחשבות, בכל מקרה מה שחוסם אותנו זה השיפוט. הפתרון הוא פשוט. ברגע שאנחנו מזהים שיפוט אנחנו יכולים לסלוח לעצמנו עליו וכך לנקות את התודעה שלנו ממנו ולהתקדם עוד צעד לקראת חווית אושר ושלווה. למען השחרור מהשיפוטיות, נכתוב או נגיד את המשפט “אני סולח/ת לעצמי על כך ששפטתי את עצמי/ מישהו אחר כש…”.

6. נתינה

נתינה או תרומה לא חייבת להיות כספית, היא יכולה להיות גם של אוזן קשבת, כשרון, או זמן. כאשר אנו תורמים לאחר ללא רצון לתמורה אנו מתחברים לתדר הכי גבוה בטבע. זה כל כך פשוט.

7. הקשבה

יש שני סוגי הקשבה, וכל אחד מהם תורם בצורה משמעותית למדד האושר שלנו.

הקשבה לעצמי – אנחנו מקבלים כל הזמן משוב דרך הרגשות שלנו וההתרחשויות  בחיינו. אם נבחר להקשיב למשוב ולמה שכל החלקים בנו מנסים להגיד לנו ולא רק החלק המודע, הדרך אל האושר תהיה הרבה יותר קצרה.

הקשבה לאחר – הכוונה להיות בהקשבה למה שאחר מבטא – ללא מחשבה מה אנו  הולכים לענות או לייעץ (כי אז זו כבר לא הקשבה זו מחשבה על מה הולכים להגיד) מאפשרת גם לנו להיות בחלל שליו ומחבק.

8. יצירה חופשית

בין אם זה כתיבה, ציור, הלחנה, או כל עיסוק יצירתי שאנחנו מחוברים אליו, זמן שבו אנו יוצרים ללא מטרה מוגדרת הוא זמן להתחבר לאונה הימנית היצירתית שלנו. זו אונה מעט מוזנחת בתרבות המערבית שמעריכה הצלחה חומרית והשגת מטרות, אבל האושר שלנו נשען במידה רבה גם על שהייה במרחב היצירתי. מחקרים גם מוכיחים שבעת משבר האונה השמאלית הלינארית שאנחנו כל כך מטפחים גם זקוקה לאונה ימנית חזקה להשען עליה.

9. כוונה

כוונה היא הכוח החזק ביותר בטבע. האם יש לך כוונה להיות מאושר? האם את באמת מתכוונת להיות מאושרת? זה אולי נשמע טריוויאלי, אבל כדאי שתבדקו אם אתם לא סתם אומרים אמירה חלולה שאתם לא באמת מתכוונים אליה, ובעצם מעדיפים לשמור על הזכות המפוקפקת להאשים ולהתלונן.

10. חגיגה

אתם זוכרים לחגוג את הנצחונות שלכם? יש לנו לעיתים נטייה להתרכז במה שקשה או שלילי ולא להכיר ולחגוג את הנצחונות שלנו. חשוב להכיר היכרות משמעותית, ולחגוג כל אירוע משמח!

11. החלטה

פעמים רבות, התכנות הישן שלנו וההתמכרות לדרמה היא כל כך חזקה, שרק החלטה מאוד חזקה לחוות חוויה אחרת תוביל אותנו לתחושה אחרת. כן, זה אולי נשמע מוזר אבל אנחנו מכורים גם לרגשות שליליים. לכן החדשות מתרכזות בעיקר במה ששלילי. החלטה להיות מאושרים צריכה להיות חד משמעית וכזאת שתוביל אתכם לפעול גם בהחלטות הקטנות יותר להתרכז בעיקר בחיובי ובטוב.

דברו אלינו אנחנו מקשיבים